Laptop Batarya Onarımı

 
 

     Laptop Bataryaları Nasıl Tamir Edilir?

 

     Firmamızın laptop batarya pil onarım departmanında li-ion batarya ve pillerin onarım işlemleri yapılabiliyor , servisimizde bulunan yüksek teknoloji cell değişim ve kalibrasyon cihazları ile onarımlar orjinal kalitede ve garantili olarak yapılmaktadır.

     Batarya onarımlarında sadece cell değiştirmek probleminizi çözmeyecektir , cell değişimi yapılan bataryanın bazı aşamalardan ve kalibrasyon işlemlerinden geçmesi gerekir aksi takdirde çalışmayacaktır.

     Laptop pil arızaları genellikle yanlış kullanımdan kaynaklı oluşmaktadır , bilindiği üzere li-ion (lityum iyon) pil teknolojisi çok gelişmiş ve hassas yapıya sahiptir. Deşarj olduktan sonra tekrar şarj edilerek kullanılabilen elektrokimyasal hücrelerdir. Yapıları gereği uzun süre kullanılmadan bekletilen piller zaman içerisinde kapasitesini yitirmektedir.

Servisimizde Yapılan Bazı Onarım Aşamaları;

-Cell (pil hücresi) değişimi
       18650mm silindirik ve lityum polimer
-PCB (elektronik kontrol ünitesi) onarımı
-Kalibrasyon ve balans
-Test ve kalite kontrol

Laptop Bataryamı Nasıl Kullanmalıyım?

-Li-ion pillerde ilk şarj çok önemlidir , ilk şarj süre 8-12 saat olmalıdır.
-Pillerinizin uzun yıllar sağlıklı kullanılabilmesi için , haftada en az 3 defa tam şarj ve tam deşarj edilmesi gerekir.
-Li-ion pillierinizi kullanmadığınız dönemlerde şarj oranı %50 nin altında olmamalıdır. Uzun süre düşük şarjda bekletilen pilleriniz kimyasal reaksiyona girip özelliklerini kaybeceklerdir.
-Li-polimer pillerde yine aynı hususlar geçerlidir .
-Li-polimer piller %0 şarj düzeyinde bir süre bekletilip yeniden şarj edildiğinde , şişmeler , patlamalar ve yanmalar söz konusu olur . Bu durum kullanıcının ürünü hatalı muhafaza koşullarından kaynaklıdır . %0 şarj düzeyinde bekletilen pil elektrik akımına maruz kaldığı an hücrelerin içerisindeki elektroliktik kimsayal reaksiyona girip istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir.


-Lityum tabanlı pillerde muhafaza koşulları ;

*Oda sıcaklığında +22° ile +25° aralığında
*Direk güneş ışığına maruz bırakılmamalı
*Şarj düzeyi %50 ile %70 aralığında olmalıdır.